ترمیم همرنگ دندان در تهران

ترمیم همرنگ دندان در تهران به عنوان یکی از پر کاربردترین درمان های دندانپزشکی، برای بازگرداندن زیبایی و یا کارایی دندان آسیب دیده، توصیه می شود. همانطور که از اسم آن پیدا است، مواد مورد استفاده در این روش همرنگ دندان بوده که از ویژگی های بارز این روش می باشد و عیوب دندان را بدون مشخص بودن می پوشاند. این روش عموما برای مواردی از جمله ترمیم دندان های ترک خورده و شکسته، اصلاح پوسیدگی های دندان، خوردگی های جزئی و دیگر آسیب هایی از دندان که به صورت سطحی می باشند، کاربرد دارد.

در گذشته برای درمان پوسیدگی های دندان از مواد آمالگام استفاده می شد. این ماده آلیاژی از ترکیب چند فلز است که نقره ای رنگ می باشد و به سرعت سخت می‌شود. از نکات منفی این ماده، ظاهر غیر طبیعی آن است، به همین علت امروزه با توجه به درخواست بیشتر بیماران و اهمیت زیبایی دندان برای آن ها، این روش تغییر کرده و پر کردن دندان، با ظاهری طبیعی‌تر و بدون فلزات به رویکردی مطلوب‌تر تبدیل‌شده است.

امروزه اصلاح طرح لبخند و بهبود ظاهر دندان ها، از طریق یک یا چند روش زیبایی جهت اصلاح فرم، رنگ و سایز دندان از قبیل لمینت سرامیک، لمینت کامپوزیت، بلیچینگ دندان، روکش تمام سرامیک دندان، ترمیم همرنگ دندان ها و … صورت می گیرد که با توجه به تشخیص دندانپزشک متخصص، بهترین و مناسب ترین درمان برای بیمار انتخاب می شود.

انواع روش های ترمیم همرنگ دندان در تهران

مراحل ترمیم همرنگ دندان در تهران

مواد به کار رفته در ترمیم همرنگ دندان

مراقبت های لازم پس از ترمیم همرنگ دندان در تهران

قیمت ترمیم همرنگ دندان در تهران چقدر است؟

مزایای استفاده از ترمیم همرنگ دندان

معایب استفاده از ترمیم همرنگ دندان

دلایل استفاده از ترمیم‌های همرنگ دندان‌

انواع روش های ترمیم همرنگ دندان در تهران

ترمیم دندان های آسیب دیده با مواد همرنگ، برای درمان پوسیدگی های دندانی و پر کردن حفره دندان با این مواد و یا ترمیم شکستگی ها و لب پریدگی های دندان صورت می گیرد. در این روش مواد، جایگزین بخش از دست رفته دندان می شوند، به طوری که پس از اتمام کار، اصلا قابل تشخیص نبوده و شباهت بسیاری به دندان طبیعی دارد. این درمان به دو روش صورت می گیرد که در هر دو روش مواد کاملا همرنگ دندان طبیعی می باشد و تنها نوع مواد به کار رفته متفاوت است.

مراحل ترمیم همرنگ دندان در تهران

ابتدا دندانپزشک تمامی دندان ها را معاینه می کند و منطقه مربوطه را با استفاده از بی حسی موضعی، بی حس می نماید. سپس قسمت پوسیده دندان را می تراشد و دندان را از وجود تمام باکتری ها پاکسازی می کند. در ادامه با استفاده از مواد همرنگ دندان، حفره دندان را پر کرده و نور سفت کننده را می تاباند. در نهایت مواد را شکل می دهد و هرگونه ماده اضافی را می تراشد و اطمینان حاصل می کند که دندان ها به خوبی روی هم قرار می گیرند.

به طور کلی این روش برای ترمیم بخش های آسیب دیده دندان مورد استفاده قرار می گیرد و بسته به اینکه چه مقدار از دندان نیاز به ترمیم دارد، ممکن است فقط در یک جلسه انجام شود. در بعضی موارد نیز به علت شکستگی دندان و یا پوسیدگی عمیق، حجم زیادی از مواد نیاز به جایگزینی است که در این صورت، ممکن است این مواد خارج از دندان ساخته شوند و سپس به محل مورد نظر متصل گردند.

مراحل ترمیم همرنگ دندان در تهران

مواد به کار رفته در ترمیم همرنگ دندان

پوسیدگی های دندان که یکی از رایج ترین بیماری های دندان به حساب می آید، باید درمان شوند. در غیر این صورت، پوسیدگی گسترش یافته و می تواند منجر به از دست دادن دندان شود. آمالگام ماده ای است که در گذشته برای پر کردن حفره های دندانی مورد استفاده قرار می گرفت، اما امروزه این ماده به دلیل شکل ظاهری نامطلوبش، کمتر مورد استفاده است. همچنین به دلیل اینکه بیشتر افراد به ظاهر دندان ها اهمیت بیشتری می دهند، در نتیجه ترمیم دندان ها با استفاده از مواد فیشورسیلانت و یا مواد کامپوزیتی صورت می گیرد که در ادامه به توضیح بیشتر این مواد می پردازیم.

ترمیم همرنگ دندان با فیشورسیلانت

از این ماده برای ترمیم دندان، از جمله پر کردن حفره دندان و از بین بردن پوسیدگی استفاده می شود. از مهمترین مزایای مواد فیشورسیلانت این است که از گسترش پوسیدگی های دندانی جلوگیری می کند. طول عمر این ماده حدودا بین ۳ الی ۴ سال است و به توصیه متخصصان، بهترین زمان برای استفاده از این مواد هنگامی است که دندان ها هنوز دچار پوسیدگی نشده اند. از دیگر مزایای این روش می توان به مدت زمان کوتاه انجام و درد بسیار کم آن اشاره کرد. عدم نیاز به بی حسی نیز یکی دیگر از مزایای این روش است.

ترمیم همرنگ دندان با مواد کامپوزیت

این ماده از لحاظ ظاهری با ساختار اصلی دندان شباهت بسیاری دارد، به همین علت جایگزین مناسبی برای قسمت هایی از دندان که به علت شکستگی و یا پوسیدگی از بین رفته اند، می باشد. پر کردن دندان با مواد کامپوزیت از استحکام و مقاومت خوبی برخوردار است و بهترین گزینه برای پر کردن دندان ها به خصوص دندان های جلویی می باشد.

مواد به کار رفته در ترمیم همرنگ دندان

مراقبت های لازم پس از ترمیم همرنگ دندان در تهران

رعایت بهداشت دهان و دندان بهترین راه برای مراقبت از دندان های ترمیم شده است. به طور مثال مسواک زدن با خمیر دندان های حاوی فلوراید به طور روزانه، استفاده از نخ دندان و دهانشویه و مراجعه منظم و دوره ای به دندان پزشک، از جمله کارهایی است که باید همیشه انجام دهید تا دندان هایی سالم و زیبا داشته باشید. در عین حال بلافاصله پس از انجام ترمیم همرنگ دندان ها، حداقل تا ۲۴ ساعت از غذاهای نرم و مایعات استفاده نمایید و از خوردن غذاهای سفت بپرهیزید.

قیمت ترمیم همرنگ دندان در تهران چقدر است؟

هزینه این روش در دندانپزشکی ها متغیر است و بستگی به میزان پوسیدگی دندان، تعداد جلسات درمان، موقعیت دندان، میزان مواد مصرفی و مهارت دندانپزشک دارد. برای دریافت اطلاعات دقیقتر با مراجعه به کلینیک دندانپزشکی، نوع درمان و هزینه آن برایتان تعیین می گردد. دکتر مونا نوروزی، متخصص دندان پزشکی ترمیمی و زیبایی، با معاینه دقیق و مناسب ترین قیمت، ترمیم دندان را با مواد همرنگ انجام می دهد.

مراقبت های لازم پس از ترمیم همرنگ دندان در تهران

مزایای استفاده از ترمیم همرنگ دندان

با این روش از شر دندان های شکسته و لب پر شده خود که زیبایی لبخندتان را تحت تاثیر قرار داده است، راحت می شوید. از جمله مزایای استفاده از مواد همرنگ برای ترمیم دندان های آسیب دیده این است که کاملا شبیه دندان های طبیعی هستند و به دلیل چسبندگی بالای مواد، از استحکام خوبی نیز برخوردار هستند. همچنین با کمترین عوارض در دوران بهبود و بدون نیاز به تعویض مجدد، به زیبایی دندان ها می افزاید. در این روش بدون نیاز به تراشیدن اضافی دندان ها و یا بکارگیری پین بین دندانی، با مواد همرنگ دندان، جاهای خالی را پر می کنند.

معایب استفاده از ترمیم دندان با مواد همرنگ

ترمیم دندان با مواد همرنگ، علاوه بر مزایایی که دارد، دارای معایبی نیز بوده که قبل از انتخاب این روش باید از آن ها آگاه باشید. از جمله معایب این روش این است که دائمی نمی باشند و به مرور زمان امکان لک شدن، زرد شدن و تغییر رنگ را دارند، به همین دلیل رعایت بهداشت دهان و دندان بسیار اهمیت دارد.

موادی که با آن ها دندان ها را پر می کنند، به مرور زمان، با جویدن و در معرض فشار قرار گرفتن سائیده می شوند و باید تعویض گردند. همچنین اگر دچار ترک و یا سوراخ شوند، باید سریعتر به دندانپزشک مراجعه کرده و نسبت به تعویض آن اقدام نمایید، زیرا تمیز نگه داشتن دندان زیر پر کردگی ها، امکان پذیر نمی باشد و همین امر موجب پوسیدگی می شود. مواد همرنگ دندان نسبت به مواد آمالگام هزینه بالاتری دارند و در عین حال دوام کمتری نیز دارند.

مزایا و معایب ترمیم همرنگ دندان

دلایل استفاده از ترمیم‌های همرنگ دندان‌

ترمیم دندان های پوسیده و آسیب دیده با مواد همرنگ دندان دارای مزایا و معایبی است که پیش تر به آن ها اشاره کردیم. از جمله دلایلی که افراد از این روش استفاده می کنند، می توان به زیبایی دندان ها اشاره کرد، زیرا مواد مورد استفاده، کاملا همرنگ دندان های طبیعی بوده و بهترین گزینه برای قسمت هایی است که دندان ها قابل مشاهده هستند. همچنین در این روش قسمت هایی از دندان که آسیب دیده اند بازسازی می شوند و از استحکام بالایی نیز برخور دارند. زمانی که بخشی از دندان به علت پوسیدگی باید تراشیده شود، استفاده از این روش باعث می شود تا مقدار کمتری از دندان حذف گردد.

از دیگر دلایل استفاده از مواد همرنگ دندان، برای باندینگ دندان است، زیرا مواد فلزی و آمالگام برای باندینگ قابل استفاده نیستند. این مواد تنها بر روی دندان ها قرار می گیرند و از دندان ها محافظت می نمایند. ترمیم های همرنگ دندان که برای اصلاح و بهبود شکل ظاهری دندان ها مورد استفاده هستند، برای انواع درمان ها از جمله پوسیدگی، شکستگی و فاصله بین دندان‌ها نیز قابل استفاده هستند.

ترمیم همرنگ دندان در تهران

جمع بندی

استفاده از مواد همرنگ دندان برای رفع مشکلات ظاهری دندان‌ها و رفع پوسیدگی های دندانی، بطور چشمگیر در دندانپزشکی ها توسعه پیدا کرده است. ترمیم همرنگ دندان در تهران به طور کلی برای ترمیم‌های کوچک یا متوسط دندان‌ها مناسب هستند. با توجه به این که ‌ترمیم کامپوزیتی دقیقاً با رنگ دندان‌های طبیعی همسان است، گزینه خوبی برای استفاده در نواحی قابل مشاهده دندان می‌باشد.

هدف مهم و نهایی در این روش، رضایت بیمار و زیبایی دندان ها است. خانم دکتر مونا نوروزی، متخصص ترمیمی و زیبایی دندان، با مشاوره و بررسی وضعیت فیزیکی دندان ها و با انتخاب بهترین مواد، لبخندی زیبا  به همراه دندان هایی سالم را به شما هدیه می دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *